Geopark je územím, které zahrnuje geologické jevy zvláštního významu, reprezentující krajinu a její historii.
Prezentace Geoparku Vysočina je (verze PDF):zde ke stažení
Území Geoparku Vysočina představuje významnou oblast:
nejen z geologického a geomorfologického hlediska, ale i s ohledem na množství historických či architektonických památek a maloplošných chráněných území. Jedním z úkolů geoparku je vytvořit dobré podmínky pro rozvoj geoturismu. Zvýšit propagaci celkového obrazu geoparku. Informovanost návštěvníků a připravit atraktivní nabídku služeb, která bude podporovat moderní formu turismu, spojenou s poznáváním, které je šetrné k životnímu prostředí. Důležitým úkolem projektu je vytvořit příležitosti a umožnit místním obyvatelům, aby se zapojili do uskutečňování tohoto záměru trvalé péče o hodnoty přírodního a kulturního dědictví a navazovali spolupráci v revitalizaci a rozvoji území. Měli také možnost koordinovat svoje aktivity s ohledem na dlouhodobé plánování a soběstačnost.
Českomoravská vrchovina
Rozloha: 180,22km2
Zde si můžete stáhnout mapu geoparku - zde ke stažení
Geopark zahrnuje katastrální území nebo jejich části Býkovec, Lhotka u Mrákotína, Hostětice, Volevčice u Telče (část), Olší u Telče, Horní Dubenky, Horní Ves (část), Kostelní Myslová (část), Doupě, Borovná, Čenkov u Třeště (část), Mysletice (část), Lovětín u Třešti, Telč (část), Vanov, Studnice u Telče (část), Řídelov, Klatovec, Horní Myslová (část), Krahulčí u Telče, Panské Dubenky, Počátky (část), Mrákotín u Telče, Nová Ves u Třešti, Řásná, Batelov (část), Částkovice u Hostětic, Praskolesy u Mrákotína, Heřmaneč u Počátek, Léskovec, Vanůvek, Rácov, Třeštice, Jihlávka, Růžená, Kaliště u Horních Dubenek.
Geoturismus (angl. geoturism, též geologický cestovní ruch) - forma udržitelného cestovního ruchu založeného na poznávání vývoje Země pomocí aktivního prožitku geologicky zajímavé krajiny s významným geologickým dědictvím.
Hlavními atraktivitami geoturismu jsou tzv. geotopy. Geoturimus se vyznačuje profesionálním populárně odborným výkladem a/nebo animací geoprůvodce a probíhá zejm. v geoparcích, např. v krasových oblastech, ve skalních městech, v paleontologicky zajímavých územích a bývalých hornických oblastech.
Geoturimus podporuje místní identitu a místní produkci a rozvíjí místní znalosti a know how (spolupráce s místními regionálními akademickými pracovišti). Viz komunitní cestovní ruch, vědecký cestovní ruch, značení místní produkce).
Naučné trasy Geoparku Vysočina:
Zážitkové trasy Geoparku Vysočina:
Webové stránky GEOPARKU VYSOČINA: http://geoparkvysocina.cz/
Ti z vás, kteří navštěvují pravidelně naše internetové stránky, si určitě všimli, že se na nich objevila nová ikonka „mojeID“. Přes tuto službu se nyní můžete snadno a rychle přihlásit jak k novým anketám, tak i k několika tisícům dalších služeb na českém internetu. Nám na úřadě pak mojeID přináší nové možnosti v komunikaci s vámi, občany Horní Vsi. Více informací naleznete zde.